« Svibanj 2024 »

RUKE SU ŽIVOT - Zapažen uspjeh naših učenika
Autor: Marina Arambašić, 28. 4. 2021.

„Ruke su život – oči, misao, utjeha, glazba i priča“ naziv je teme Međunarodnog likovno – literarnog natječaja Iserlohn – Essen – Zagreb – München – Vukovar koji je bio raspisan za djecu Hrvata u iseljeništvu i djecu iz Hrvatske u dobi od 1. do 8.razreda osnovne škole kojeg organiziraju Ankica i Ante Karačić, likovni umjetnici i entuzijasti iz Njemačke. Natječaj je organiziran pod pokroviteljstvom Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske i Hrvatske matice iseljenika, a u suradnji Matice hrvatske za Ruhrsko područje, internetskog portala Hrvatski Glas Berlin, Osnovne škole “D. Domjanić” iz Zagreba, Hrvatske nastave Bavarska iz Münchena i URIDSPP „Vukovarski leptirići“ – Udruženje roditelja i djece sa posebnim potrebama iz Vukovara.

Ruke su tema mnogih književnika i slikara, ali i filozofa koji se vječito pitaju tko im upravlja rukama. One govore jezikom i opipom, oblikuju svoje misli, sviraju, umiruju i uspavljuju, tješe i grle…ruke su ŽIVOT.  Što ruke mogu izumiti, pokazati, promijeniti i proizvesti? Zašto je bitan rad rukama? Sve su to pitanja koja smo postavili našim učenicima kako bi kroz svoja likovna i literarna ostvarenja osvijestili značaj upotrebe ruku u životu.

Na ovogodišnji 21. po redu natječaj uz temu “Ruke su život – oči, misao, utjeha, glazba i priča” pristiglo je preko tisuću radova iz 150 hrvatskih škola. U Gradskoj galeriji Iserlohn sve je radove pomno pregledao žiri u sastavu: dr. Reinhard Veit, direktor umjetničke škole, Reiner Danne, direktor gradske galerije i Cirnelija Merkl redaktor u IKZ, te su potom odlučili o najboljim likovnim radovima, budući da će rezultati literarnog dijela biti objavljeni kasnije.  Među najboljima su i naši učenici >>>>Rezultati natječaja: https://hrvatskiglas-berlin.eu/?p=207701

Učenica 3.i razreda naše PŠ Ivanovci Vanesa Kasapović pod mentorstvom svoje učiteljice Ljiljane Marinjak, osvojila je 2.mjesto svojom interpretacijom teme Ruke u ljubavi i prijateljstvu.  Vrlo zapažene rezultate postigla je i Marta Dorić, učenica 4.i razreda s mentoricom Marinom Arambašić za osvojeno 3.mjesto, kao i Tara Varžić, učenica 2.razreda i mentorica Marija Bulut Lukačević za 4.mjesto.

Čestitke Vanesi, Marti i Tari!

Ljiljana Marinjak

Rad učenice Vanese Kasapović