« Svibanj 2024 »

Ekskurzija sedmih razreda
Autor: Ivan Lenard, 26. 6. 2023.

Od 16. do 18. lipnja učenici sedmih razreda naše škole bili su na ekskurziji u pratnji učiteljice matematike Ivane Šovagović i učitelja geografije Igora Zdenčanovića.

Prvi dan učenici su posjetili najstariji nacionalni park u Hrvatskoj – Plitvička jezera. Na Plitvicama smo proveli nekoliko sati u pješaćenju i vožnji brodom po najvećem jezeru Kozjak. Ljepota slapova, jezera i prirode je na nas sve djelovala očaravajuće, a vožnja električnim brodom po jezeru osvijestila nam je važnost očuvanja prirode i jedinstvenih svjetskih staništa.

Nakon Plitvica uputili smo se prema našem središtu, a to je Biograd na Moru. Uslijedila je večera i kupanje u bazenu hotela. Idući dan je bio namijenjen drugom najposjećenijem nacionalnom parku u Hrvatskoj. Nakon doručka, uputili smo se u NP Krka, gdje smo ponovno bili iznenađeni i očarani ljepotom prirode. Kao šlag na tortu došao nam je prizor Skradinskog buka, koji ima epitet najduže sedrene barijere u Europi. Uslijedio je razgled grada Šibenika, grada koji je poznat po velikim broju skala (stepenica), a ima ih čak 2851. Nismo imali hrabrosti proći sve ove skale, ali smo  uspjeli popeti se do katedrale sv. Jakova, koju je zaštitio UNESCO pod svjetsku kulturnu baštinu. Vratili smo se u hotel te čitavo poslijepodne proveli na plaži u Biogradu i uživali u kristalno čistom Jadranskom moru. Navečer smo se uputili u grad Zadar, za koji smo se svi složili da nam je najdraži dio puta. Uživali smo u zvuku morskih orgulja i gledali “najljepši zalazak Sunca”, a nitko nije mogao odoljeti ukusnom sladoledu u samom centru Poluotoka.

U nedjelju smo prijepodne iskoristili za kupanje ili šetnju te smo nakon ručka krenuli našim kućama. Usput smo stali u prekrasnom slatkovodnom akvariju Aquatika u Karlovcu. Premda smo bili umorni, oduševio nas je prizor i priča našeg vodiča o svim ribama koje obitavaju u slatkim vodama Hrvaske, a tamo su se našli i famozni koi šarani čak iz dalekog Japana! Putem kući je atmosfera u autobusu bila jako vruća jer smo pratili utakmicu naše nogometne reprezentacije u finalu Lige Nacija. Sve u svemu, šteta što nije trajalo koji dan više, jer zabava i učenje se najbolje kombiniraju na ovakim putovanjima, a to je ono što najviše volimo!

Ostatak slika s ekskurzije možete pogledati u "Galerija fotografija".

učenici i razrednici 7.a, b, i