« Svibanj 2024 »

9. SMOTRA „VESELI RITAM POKRETA“ U VALPOVU
Autor: Ivan Lenard, 9. 5. 2023.

Više od 220 plesača okupilo se u subotu 6. svibnja u Gradskoj sportskoj dvorani u Valpovu na  amaterskoj smotri plesa i likovnih radova „Veseli ritam pokreta“. Ovo je deveta po redu smotra koju organiziraju Mažoretkinje grada Valpova i Osnovna škola Ladimirevci, a pod pokroviteljstvom Grada Valpova, Turističke zajednice Grada Valpova i Osječko – baranjske županije povodom Međunarodnog dana plesa.

Nakon tri godine ograničenog okupljanja uslijed COVID- a, „Veseli ritam pokreta“ je konačno organiziran uživo. Svojim koreografijama predstavili su se plesači iz dječjih vrtića „Maza“ i „Moj Bambi“ iz Valpova, osnovnih škola iz Darde, Čepina, Laslova, Orahovice, Osijeka, Popovca i Vinkovaca, Plesnog studija Independance iz Osijeka, Satničke mažoretkinje KUD – a „Sloga“ iz Satnice te domaćini i organizatori susreta Mažoretkinje grada Valpova. Među sudionicima svoje plesno umijeće pokazale su i članice Plesne skupine „Ivančice“ iz Područne škole Ivanovci s dvije koreografije „Girls“ i „Too hot“.

I ove godine plesna je smotra obogaćena izložbom dječjih likovnih radova te je tako uz izražavanje plesom potaknut i likovni izričaj. Početkom veljače, Osnovna škola Ladimirevci je objavila likovni natječaj te tako pozvala odgojno – obrazovne ustanove na likovno kreativno izražavanje crtanjem, slikanjem ili grafikom, uz tehniku po izboru, a sve s ciljem isticanja važnosti i skladnosti plesa. Na adresu škole je pristiglo oko 290 zanimljivih rješenja na temu „Plesom oko svijeta“ iz 29 odgojno – obrazovnih ustanova uz stručno vodstvo 47 mentora. Pozivu su se odazvali vrtići i osnovne škole  iz Republike Hrvatske, ali također pristigli su nam radovi iz Bosne i Hercegovine te je time likovna izložba poprimila međunarodni karakter.

Povjerenstvo smotre imalo je težak zadatak – izabrati one najuspješnije. Prema njihovoj prosudbi izabrano je ih je 13 koje je odlučilo nagraditi. Među njima izabran je jedan poseban likovni uradak učenika Darisa Beganovića iz OŠ “Kiseljak 1” Bilalovac, iz Bosne i Hercegovine, uz vodstvo mentorice Lejle Mutap, kao ovogodišnji vizualni identitet smotre u svrhu promotivnog tiska. Među nagrađenim radovima je i rad učenice 3. razreda Područne škole Ivanovci, Petre Franjić i njene mentorice Pavice Skokić – Azenić.

Izložbu likovnih radova otvorio je ravnatelj naše Osnovne škole Ladimirevci Damir Jakopiček. Zahvalio je svim učenicima i mentorima na sudjelovanju i velikom odazivu na likovni natječaj u sklopu 9. „Veselog ritma pokreta“. Svečano uručenje nagrada i priznanja nagrađenim učenicima i mentorima bilo je za vrijeme trajanja plesne smotre.

Ljiljana Marinjak