« Svibanj 2024 »

Proslavili smo 100. dan škole
Autor: Marina Arambašić, 14. 2. 2023.

Stoti dan škole obilježava se tradicionalno u veljači u brojnim europskim zemljama, a cilj ovog projekta kao i samog dana jest okupiti učenike i učitelje osnovnih škola koji su spremni na nacionalnoj ili lokalnoj razini kroz odabrane sadržaje proslavit ovaj školski dan.

Projekt se u Republici Hrvatskoj provodi niz godina, a pokrenula ga je učiteljica Sandra Vuk.

Dan je planiran na način da učenici kroz vođene aktivnosti ostvaruju obrazovno-odgojne ciljeve i ishode u skladu s planom i programom, razvijaju temeljne kompetencije te samostalnim i timskim radom razvijaju socijalne i građanske vještine, znanja i stavove na osobnoj i društvenoj razini. Dan je zamišljen kao dan bez školskih udžbenika kroz igre i međupredmetne aktivnosti.

Učitelji naše škole sa svojim učenicima obilježili su ovaj dan. Neki od razreda pridružili su i eTwinning projektu 100. dan škole u organizaciji Udruge hrvatskih učitelja razredne nastave Zvono pod vodstvom učiteljice Adrijane Leko.

Odrađene aktivnosti i veselje iz naših učionica pogledajte u nastavku.

Učenici 4.b razreda ponovili su gradivo iz Prirode i društva te ‘’prošetali’’ Hrvatskom i zabilježili sto gradova i sela. Opisali su školu sa sto pridjeva i glagola, osmislili činkvinu na temu sto, čitali sto sekundi i natjecali se tko će više pročitati. Odigrali su memori i osmislili rebuse sa riječima koje sadrže slog ‘’sto’’, crtali sto kružnica i napisali koji događaj u ovih sto dana im je u posebnom sjećanju, a između svake aktivnosti razgibavali su se sto sekundi. Svi su na kraju zaslužili diplome i slatku nagradu.

U kombiniranom razrednom odjelu 1. i 4. razreda PŠ Ivanovci je bilo jako veselo s puno zanimljivih aktivnosti. Svi učenici su na početku 100. dana škole izradili naočale s oznakom broja 100. Zatim su se učenici rasporedili po centrima aktivnosti gdje su se zabavljali i učili. Učenici prvog razreda bojali su brojeve zadanim bojama, ispunjavali su slike točkalice od 1 do 100, pomoću digitalnog alata WordArta su izrađivali sliku riječi koje opisuju njihovih prvih 100 dana škole, pronalazili su zadane predmete skrivene na crtežu, a zatim su i sami crtali crtež na kojem su sakrili broj 100. Učenici četvrtog razreda su pisali što žele 100 puta, što su 100 puta rekli, što bi mogli 100 puta, nacrtali su što bi oni stavili na novčanicu od 100 eura i objasnili svoj izbor, pomoću digitalnog alata Jigsaw Planet izrađivali su slike od 100 puzzli koje predstavljaju hrvatsku baštinu, pisali su pjesmu od 100 riječi ili sastavak na temu 100 dana u školi i dizajnirali su od pyssli podložak za čašu koji predstavlja 100 dan škole. Kako bi se učenici u toku svih ovih aktivnosti malo i opustili svi zajedno smo imali 100 sekundi opuštanja uz mindfulness. Na kraju su svi učenici ispunili listić za evaluaciju iz kojeg je vidljivo da su uživali u 100. danu škole te su dobili zaslužene diplome. Na kraju smo imali i video konferenciju s projektnim partnerima kojima smo pokazali sve što smo radili 100. dana škole, a saznali smo i kako su se oni zabavili.

100. DAN ŠKOLE 2023. u 1./4.r. PŠ Ivanovci (aktivnosti i fotografije)

U 2. i razredu 100.dan je započeo izradom prigodne krune i akreditacije. Nakon toga su se rasporedili u radne centre u kojima su pripremljene razne aktivnosti: u nekoliko rečenica opisali svoj savršen dan za 100, rješavali anagrame koji imaju veze sa brojem sto, sastavljali popis za kupovinu za 100 eura, crtali sebe kao stogodišnjake, dizajnirali šalicu povodom 100.dana, zamišljali kako će izgledati moda za 100 godina, igrali društvene igru Utrka za 100. Uslijedilo je vježbanje za 100, 10 puta po 10 različitih tjelesnih aktivnosti. Zabavili smo se uz slaganje plakata Kako izgleda broj 100? i 100 namirnica u piramidi zdrave prehrane, također smo slagali građevine i likove od 100 legića, 100 čačkalica, 100 olovaka i 100 štapića za uši. Dan je završio podjelom diploma i  zajedničkim fotografiranjem. Učenici su u evaluaciji pokazali da im je 100.dan škole bio odličan. Svoje aktivnosti smo pokazali ostalim projektnim partnerima u zajedničkoj videokonferenciji.

100. dan škole u ovoj školskoj godini učenici posebnog razrednog odjela 1 dočekali su i obilježili sa svojom učiteljicom Anom Cohom.

Provedene aktivnosti:

- brojanje 100 predmeta (100 zrna kukuruza, 100 perlica, 100 gumica, 100 dijelova slagalice)

- brojanje 10 puta od broja 1 do broja 10

- potraga za brojem 100 u časopisima i novinama

- skakanje na jednoj nozi do 100

- plesanje 100 sekundi na najdražu pjesmu

Na kraju dana svi su učenici dobili zahvalnice za veseo i razigran dan, a u istom tonu koračamo dalje u nastavak školske godine.

Učenici 4.a razreda s veseljem su dočekali 100.dan škole. Dan ranije su od svoje učiteljice dobili pozivnicu koja je najavila dan s igrama i bez školskih udžbenika. Prva aktivnost bile su jezikolomke koje su nasmijale sve učenike. Aktivnosti su se nastavile kroz izvođenje različitih zadataka koje je objedinilo ponavljanje 10 puta ili izvođenje u mjerenju od 100 sekundi. Zadatci su obuhvatili svo do sada naučeno gradivo kroz zanimljive pitalice.

Učenici su na kraju dana ilustrirali najdraži trenutak u prvih 100 dana ove školske godine te pisali osvrt na provedeni dan.

100.dan završio je dodjelom zahvalnica učenicima, a 101. dana naše aktivnosti predstavili smo partnerima projekta putem videokonferencije.

Naše aktivnosti objedinjene u prezentaciji: https://view.genial.ly/63e6102e3418fe00184d2189/presentation-nas-100-dan