DOBRA DJELA U PROSINCU
Autor: Marina Arambašić, 21. 12. 2021.

Prosinac je…

Mjesec koji je svima poznat po dobrim djelima i aktivnostima koje u središte pozornosti stavljaju druge ljude, posebice osobe u potrebi.  Značenje mjeseca prosinca kao mjeseca darivanja i pomaganja drugima dobro je poznat u Područnoj školi Ivanovci. Razredna nastava naše škole već nekoliko godina provodi različite humanitarne aktivnosti i ponosi se svojim zrncima dobrote.

Učenici 1., 3. i 4. razreda dio su eTwinning projekta Na putu dobrote 3 koji kod učenika, roditelja i svih ostalih u zajednici potiče potrebu dijeljenja dobrih i pozitivnih trenutaka u blagdanskim danima.

Cilj ovog projekta je promocija vrijednosti dobrote kroz mjesec prosinac nizom aktivnosti koje pokazuju kako je potrebno samo pogledati oko sebe i uočiti što možemo promijeniti, podijeliti i učiniti drugačije.

Ove godine kroz aktivnosti u mjesecu prosincu učili smo kako dijeliti ono što imamo, bolje se odnositi jedni prema drugima i usrećiti lijepim gestama osobe koje se nalaze oko nas.

Prema zadacima ovoga projekta učiteljice predlažu aktivnosti za učenike, a u pojedine aktivnosti rado se uključuju i njihovi roditelji. Pojedinim aktivnostima pridružili su se i učenici 2. razreda.

Ovako smo kroz prosinac ostvarili ciljeve projekta:

Sudionici projekta su u svojim učionicama imali kalendar dobrote te su svakodnevno izvlačili zadatke usmjerene prema drugima i zajednički ih ostvarivali. U kalendarima dobrote, već tradicionalno, našli su se i štićenici Doma Sv. Ane. Iako ih u ovoj godini nismo uspjeli razveseliti pjesmom i plesom zbog epidemioloških mjera, učenici 3. i 4. razreda razveselili su ih ručno izrađenim darom - borom i čestitkama koje su im uručili predstavnici razreda sa svojim učiteljicama.

I ove godine priključili smo se aktivnostima Centra za socijalnu skrb iz Valpova. Nekoliko godina zaredom sudjelujemo u prikupljanju darova za udomiteljske obitelji, ovim malim znakom pažnje želimo im pokazati zahvalnost za dobrotu koju daju djeci koju su udomili i pružili im obitelj i toplinu. Svi učenici naše škole donosili su namirnice za udomiteljske obitelji koje su pri kraju aktivnosti zapakirane u pakete.

Učenici 1. razreda ove su se godine priključili još jednoj aktivnosti Centra za socijalnu skrb. Izrađivali su čestitke za bake i djedove u udomiteljskim obiteljima i ovom gestom pokazali kako i najmanji članovi zajednice mogu nešto učiniti za najstarije.

Veliko hvala roditeljima naših učenika koji nas u ovakvim lijepim aktivnostima prate u stopu i pomažu kako bismo iste i ostvarili.

Sve provedene aktivnosti potiču naše učenike na uključivanje u društvena zbivanja i razvijaju socijalne i organizacijske vještine, empatiju, toleranciju, solidarnost i odgovornost. Nakon provedenih aktivnosti učenici su uočili pozitivne promjene svojim doprinosom u zajednici te ćemo aktivnosti prikazati i kroz projekte Volontiraj - doniraj - educiraj i VolontirAJMO.

Kako je Aristotel davno rekao: “Dobro je svrha svakog postojanja i svakog kretanja.” Vjerujemo kako ćemo se i naredne godine kretati u smjeru dobra i doprinositi zajednici kroz naše zajedničke volonterske aktivnosti.

Marija Bulut Lukačević, Ljiljana Marinjak i Marina Arambašić